Пълен или частичен ремонт на покрив – кое е по-ефективно?
Неизбежно е да няма ремонтни дейности, особено ако става въпрос за ремонт на покриви по мащабни проекти. Профилактичното освежаване на покрива е препоръчително, защото с времето материалите се износват и това може да доведе до повреди и по-скъпи бъдещи реконструкции. Един от най-често срещаните проблеми, който изисква навременен частичен ремонт на покрив, са течовете. За съжаление, откриването им обикновено се случва, когато вече е твърде късно.
Превенцията за всякакви технически усложнения в дадена сграда, независимо дали става дума за вътрешни ремонти или външни, е периодичната профилактика.
В днешната статия на Proektanti ще се фокусираме върху същността на частичните и пълните ремонти. Ще разгледаме техните предимства и недостатъци и ще отговорим на въпроса кой вид ремонт за кои случаи е най-уместен.
Каква е разликата между пълен и частичен ремонт на покрив?
Ремонтни дейности на покрива обикновено включват процеси като подсилване на конструкцията, поправка на течове и подмяна на вече стари керемиди или изгнили дървени части. Ако забележите навреме подобни нередности, със сигурност ще си спестите главоболията и скъпите ремонти.
При пълен ремонт цялата покривна конструкция се подменя или възстановява. При частичен ремонт на покрива вече само отделните нефункционални елементи като керемиди и дървени елементи се поправят или директно се сменят. Тази дейност не изисква пълно преобразяване на покривната структура. За да определите какъв подход да предприемете, трябва да имате предвид състоянието на покрива, финансовите си възможности и времето, с което разполагате.
Какво трябва да знаем преди да започнем пълен ремонт на покрива?
При пълния ремонт цялата покривна конструкция подлежи на възстановяване или пълна замяна. Всеки елемент, като започнем от рамката на покрива и стигнем до изолацията и водосточната система, трябва да се изгради наново.
Предимства и недостатъци на пълния ремонт на покрив
Ако заложите на пълен ремонт, автоматично осигурявате устойчивост на постройката за няколко години напред. Друго предимство е, че чрез пълната подмяна може да спестите енергия заради по-добрата ефективност на новия покрив. От естетична гледна точка пълният ремонт значително подобрява цялостната визия на сградата и това повишава нейната себестойност.
Недостатъците включват по-високата цена и повечето отделено време за осъществяването на дейността.
С какво трябва да сме наясно преди да се захванем с частичен ремонт на покрив?
Частичният ремонт включва работа единствено по конкретни места от вече изградената покривна конструкция, които са амортизирани с течение на времето. В голям процент от случаите този процес обхваща поправка на малки течове и смяна на определени керемиди.
Предимства и недостатъци на частичния ремонт
Положителните аспекти от извършването на частичен ремонт са по-ниската цена и по-бързото изпълнение. От друга страна, може да не се отстранят абсолютно всички повреди и това да влоши състоянието на покрива в дългосрочен план. Също така не всички строителни проблеми подлежат на поправка чрез частичен ремонт на покрив.
Какъв ремонт да избера – пълен или частичен ремонт на покрив?
За отговора на този въпрос е необходимо първо да се изясни кой вид ремонтни дейности кога е по-подходящ.
Заложете на пълен ремонт, ако:
- Покривът е сериозно повреден или вече се нуждае от изцяло нова поддръжка
- По-голямата част от покривната конструкция е в лошо състояние или е нестабилна
- Течовете са големи и не могат да бъдат отстранени по друг начин
- Има наличие на други проблеми, които не подлежат на частичен ремонт
Започнете частичен ремонт, ако:
- Повечето елементи от покрива са в добро състояние, но има леки повреди, които трябва да бъдат премахнати
- Има малки течове и керемиди, които се нуждаят от поддръжка
- Средствата, с които разполагате, не могат да покрият цялостен ремонт на покрива. Имайте предвид, че това е временно решение и впоследствие най-вероятно ще ви се наложи изцяло да подмените покривната конструкция
Какво ще постигнете с инвестирането в ремонтни дейности на покрива?
На първо място, осигурявате безопасността и здравето на вашето семейство. Появата на течове допринася за образуването на мухъл и плесен, които често предизвикват неприятни алергични реакции. Също така при продължителен теч структурата на сградата става по-податлива на повреди, които могат да се окажат много сериозни и опасни.
Какво да направиш, ако не си сигурен в избора си?
За да си спокоен, че си взел най-доброто решение за твоя дом или сграда, най-оптимално е да се консултираш със специалисти. По този начин ще получиш професионална оценка за състоянието на покрива и ще разбереш най-точно какво да очакваш като ремонтни дейности. Така не само, че си гарантираш сигурност, но и бих получили ценни съвети и решения, които да ти послужат в бъдеще.
Съветваме те профилактично да преглеждаш състоянието на покрива и да следиш за няколко неща. Например, разместени или липсващи керемиди, влага, петна по таваните, застояла вода по покрива или нередности по замазката и цимента.
Предприемането на пълни или частични ремонти на покриви е важно да се обмисли внимателно. Преди да започнеш по същество, помисли за всички аспекти от дейността. Допитайте се до професионалисти, ако имате съмнения и се стремиш към устойчив и надежден резултат.