Покривно озеленяване – Що е то?
Покривно озеленяване – Една от последните и изключително популярни тенденции за външния облик на сградите.
Вдъхновено е от небезивестните Висящи градини във Вавилонската империя, които са едно от най-забележителните 7 чудеса на света.
Изкуството за озеленяване на покриви е популярно най-вече в европейските държави, САЩ, Япония и Канада. За радост, то се радва на нарастваща популярност.
Подходящо е за абсолютно всеки тип покрив на бизнес сгради, училищa, хотели, музеи, болници и паркинги. Днес, ние от Proektanti.bg, решихме да ви запознаем по-подробно с предимствата , които има покривното озеленяване.
Що е то покривно озеленяване – лукс или необходимост?
Мнозина възприемат изграждане на озеленяване върху сградите за излишен лукс и не се замислят, че то има изключително голямо влияние въхру чистотата на въздуха в големия град.
Днес в голяма част от световните столици нивата на замърсявания във въздуха са изключително високи. Това се дължи на хилядите автомобили, които се движат по улиците и различните промишлени предприятия. В покрайнините на градовете се изграждат паркове и градинки, но в централните части това не винаги е възможно.
За целта най-доброто решение за подобряването на чистотата на въздуха е по-голямата част от сградите, които се намират в центъра на града да бъдат с покривно озеленяване.
Видове покривно озеленяване
Покривното озеленяване може да се изгради по два начина в зависимост от възмжожностите за поддържка, предназначението му и редица други особености.
Интензивно покривно озеленяване
Интензивно озеленените покриви са не само красиви и екологични, но и изключително практични. Те имат за цел да играят ролята на парк или градина на най-високата точка от сградата.
Планирането на подобно съоръжение става по идентичен начин с озеленяването на един двор или градина. В повечето случаи този тип покриви се изграждат с наличието на плочкопътеки и алеи.
Почвеният субстат трябва да бъде около 20 см. Този тип озеленяване е много красив и атрактивен като позволява засаждането на всякакви декоративни дръвчета и храсти.
Основните предимства на интензивното покривно озеленяване са – оптимално използване на наличното просранство, чрез изграждане на паркова среда. Това намалява количеството на дъждоните води и топлоизолира.
Елементи за изграждане на интензивен покрив:
- Декоративна растителност;
- Алеи или плочопътеки;
- Пласт пясък, когато има плочопътеки или алеи;
- Олекотен почвен субстрат;
- Водоабсорбиращ панел от минерална вата;
- Дренажен композит;
- Мембрана, която осигурява приплъзване;
- Защитна мембрана;
- Противокоренова – хидроизолационна мембрана или битумна мембрана.
Екстензивно покривно озеленяване
Този тип покриви са по-лесни за поддържка като представляват изцяло озеленени покриви със сухоустойчиви растения, които не се използват много често. Тук нямаме изграждане на паркова среда, а просто засаждане на растителност, като сукуленти и декоративни треви.
Предиствата на екстензивното покривно озеленяване са – намаляване на количеството дъждовни води, шумоизлолация, минимализиране на влиянието на слънчевите лъчи и понижаване на температурата в сградата.
Елементи за изграждане на екстензивен покрив:
- Сухоустойчива растителност;
- Олекотен почвен субстрат;
- Дренажен композит;
- Противокоренова хидроизолационна мембрана;
- Битумна мембрана за зелен покрив.
Ако сте собственик или управител на сграда, особено в централната част на града, се замислете за инвестицията в покривно озеленяване.
Огледайте най-високата част от сграда си и помилете дали не искате да я направите много по-приветлива, функционална, красиво и най-вече приросъобразна.
Във времена, в които изсичаме дървета, за да строим жилищни сгради е време да помислим как да възстановим природното равновесие, така че да живеем не само в красив космополитен град, а в чист и здравословен.търся си работа
Прочетете още: Как да изготвим успешен бизнес проект?